понедељак, 30. јун 2014.

SVEDOČENJE ŽARKA KORAĆA: JSO je izvršila oružanu pobunu, a ne protest!

BEOGRAD - Pripadnici Jedinice za specijalne operacije u novembru 2001. izvršili su oružanu pobunu, a tog mišljenja je bio i premijer Srbije Zoran Ðindic, izjavio je danas potpredsednik tadašnje vlade Žarko Korac.


On je, svedoceci u nastavku sudenja za oružanu pobunu bivšem komandantu JSO Miloradu Ulemeku i još sedmorici pripadnika te jedinice, danas Specijalnim sudom u Beogradu rekao da je taj cin pripadnika JSO bila otvorena demonstracija sile koja nije bila prihvatljiva.


Prema njegovim recima, tadašnji premijer Srbije Zoran Ðindic, ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlovic, nacelnik državne bezbednosti Goran Petrovic, policijski general Sreten Lukic i on, na sastanku koji su održali u Ministarstvu unutrašnjih poslova okarakterisali su ponašanje JSO kao oružanu pobunu.


"Na sastanku u MUP-u nije kategoricki receno da je rec o oružanoj pobuni, ali to je bilo Ðindicevo i moje mišljenje i taj stav je provejavao tim sastankom", objasnio je Korac.


Na pitanje Ulemeka da li smatra da je JSO mogla da izvrši državni udar, Korac je odgovorio da smatra da je pobuna vec tada bila državni udar.


"Kada vojna ili policijska jedinica izade na ulicu sa oružjem i traži smenu svog ministra, to je pobuna", rekao je Korac i upitao zašto bi JSO, koja je imala oko 150 pripadnika, imala preca prava da traži smenu ministra u odnosu na 32.000 pripadnika MUP-a koji to nisu ucinili.


Na konstataciju bivšeg komandanta JSO Zvezdana Jovanovica da je Ðindic na 62. sednici vlade bio decidan da ne postoji druga pozadina osim zahteva za smenom ministra policije i donošenja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom, Korac je istakao da postoji razlika izmedu politickih izjava i realnosti.


"Premijer je morao da amortizuje štetu, jer to što govori ne znaci da to i misli. On, ja i drugi smo taj protest videli kao oružanu pobunu", rekao je Korac.Kako je objasnio, Ðindic nije smeo da pristane na smenu Mihajlovica, vec samo na kompromis, odnosno smenu nacelnika i zamenika DB-a, jer bi u protivnom doživeo "potpuni politicki poraz".


"Pošto su pripadnici JSO tražili ostavku Mihajlovica, Ðindic mi je rekao da njemu niko ne može da smenjuje ministre i da, ukoliko bi usvojio taj zahtev, da bi to znacilo da JSO ima vlast u zemlji", rekao je Korac.Osim Ulemeka i Jovanovica, za pobunu su optuženi i bivši komandant JSO Dušan Maricic, kao i Veselin Lecic, Dragoslav Krsmanovic, Dragiša Radic, Vladimir Potic i Mico Petrakovic i svima se na teret stavlja izvršenje krivicnog dela oružana pobuna iz tada važeceg Krivicnog zakona Savezne Republike Jugoslavije.


U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve nacelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Ðindica, da prekine sa pobunom.Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput - prvi put 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.


Na taj nacin je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovica, nacelnika resora DB-a Gorana Petrovica i njegovog zamenika Zorana Mijatovica.


This post was made using the Auto Blogging Software from WebMagnates.org This line will not appear when posts are made after activating the software to full version.

0 comments:

Постави коментар

adf 300x250

Архива чланака

facebook like

Socijalni STANOVI U NISU NIJE CENA OD 350 EURA POGLEDAJTE

Postovani mozda je za vas like stranice mala stvar, ali nama puno znaci HVALA!!!!

facbook like

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes |