уторак, 19. фебруар 2013.

Raj je na Bliskom istoku


 U potrazi za boljim životom ne postoje prepreke! Tako su Srbi pronašli novu "obecanu zemlju" u državi koju je teško naci i u atlasu. Bahrein, mala ostrvska kraljevina u Persijskom zalivu, nova je adresa za preko pedeset naših, uglavnom visokoobrazovanih strucnjaka.
U Bahreinu, gde su oko 40 odsto stanovnika stranci, rade i naši inženjeri u avio i naftnim kompanijama, telekomunikacijama, gradevinci, profesori, sportski treneri... Rec je o dinamicnom regionu koji zna da poštuje zalaganje i strucnost, zato retko ko razmišlja o povratku u Srbiju.

Slobodan Milivojevic-Bobanski iz Kragujevca je reditelj, kreativni i tehnicki direktor u video-produkciji Talking Pictures. U glavni grad Manamu je otišao pre cetiri godine. Studio u kojem radi je tada imao samo troje zaposlenih. Sada je to firma za 20 kreativnih ljudi. Radi TV reklame i reklamne filmove za mnoge kompanije sa Bliskog istoka. Njeni klijenti su Gulf-Air, bahreinska nacionalna avio-kompanija, investicione banke...
 
Srpska dijaspora u Bahreinu druži se sa ljudima iz bivših jugoslovenskih republika, bez obzira na nacionalnost. Raduju se Božicima, Ramazanima, krsnim slavama, rodendanima, koje provode zajedno. U zemlji u kojoj su našli svoje parce pustinje, za vreme Ramazana cetiri nedelje rade po pola radnog vremena, a na kraju meseca pet dana je slobodno.
- Nema hvatanja krivina u Bahreinu, da se razumemo. Radi se i po devet-deset sati dnevno, pa i više. Ponekad odspavam malo na ležaju u firmi, pa nastavljam dalje. Naporno je, ali to se lepo isplati na kraju meseca na racunu. Od toga novca naše porodice mogu opušteno da žive i ne moramo da razmišljamo da li cemo sastaviti kraj sa krajem - kaže Bobanski, koji u Manami živi sa suprugom i sinom.

Inženjer Milan Ognjenovic iz Zrenjanina, jedan od Srba koji je vojvodansku ravnicu zamenio pustinjskim pejsažima, zaposlen je u bahreinskoj naftnoj kompaniji. Kaže da je Bahrein avangardna i moderna, liberalna monarhija u kojoj se živi opušteno i mirno, sa gostoljubivim i tolerantnim domacim stanovništvom.

- U Srbiji nema kompanija koje mogu ili žele da pošteno plate poslove koje ovde obavljamo. Ovde imamo i medunarodne škole, organizovane po britanskom ili americkom programu. Školarine za decu se krecu od 4.000 do 20.000 dolara godišnje. Strani radnici imaju mogucnost da ugovorom o radu bude pokriven i iznos za školovanje dece - kaže Milan.

Njegova supruga Cvetana - Beba Ognjenovic kaže da osim dobrog standarda prija i osecaj da živite u zemlji napretka.

- Osecaj da živite u uredenoj zemlji znaci da tacno znate gde vam je mesto. Ako ste kvalitetan i vredan radnik možete napredovati u poslu. Ovde uspeh nije povezan sa stranackom pripadnošcu, pa bolje sagledavam mane svoje otadžbine. Uspostavljanje odnosa izmedu Srbije i Bahreina mogle bi biti od koristi našoj zemlji. Zato apelujem na nadležne da nešto preduzmu - kaže Beba.

Cene iznajmljivanja stanova se krecu od 1.000 do 3.500 dolara mesecno. Iznajmljuju dvosobne opremljene stanove od po stotinak kvadrata. U cenu rentiranja su ukljucene usluge kucepazitelja, cišcenje dva puta nedeljno, ali i komunalije. Skoro svaka zgrada ima teretanu, bazen na krovu, salu za zabave. Svi stanovi su klimatozovani. Za 50 litara goriva potroše svega 10 evra, tako da im i po dva automobila u porodici nisu luksuz.

I u Bahreinu se pomalo oseca kriza, ali je daleko od situacije u Srbiji.
- Žalosno je, ali i u ovdašnjoj krizi osecamo se stabilnije i slobodnije nego u rodenoj zemlji. Naši planovi vezani su za neko drugo inostranstvo, ali ne i za povratak u Srbiju - kaže Bobanski.

View the original article here







0 comments:

Постави коментар

adf 300x250

Архива чланака

facebook like

Socijalni STANOVI U NISU NIJE CENA OD 350 EURA POGLEDAJTE

Postovani mozda je za vas like stranice mala stvar, ali nama puno znaci HVALA!!!!

facbook like

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes |